Filters
Question type

Study Flashcards

One advantage of using an outside supplier is the possibility that the outside supplier is particularly efficient at manufacturing the needed part or component.

Correct Answer

verifed

verified

Zanatech's market for its remote control has changed significantly, and Zanatech has had to drop the selling price per unit from $45 to $38.There are some units in the work in process inventory that have costs of $30 per unit associated with them.Zanatech can sell these units in their current state for $22 each.It will cost Zanatech $11 per unit to rework these units so that they can be sold for $38 each.How much is the financial impact if the units are processed furthur?


A) $5 per unit profit
B) $16 per unit profit
C) $3 per unit loss
D) $12 per unit loss

Correct Answer

verifed

verified

If a company decides to eliminate a product, fixed costs allocated to that product line will be avoided.

Correct Answer

verifed

verified

A product line should be dropped when


A) it has a positive contribution margin.
B) it has unavoidable fixed costs.
C) there will be a positive change in income if the product line is dropped.
D) All of these answer choices are correct.

Correct Answer

verifed

verified

Soren Company makes two products from a joint input that have the following information:  Sales Value Total Additional Sales Value  Units  Per Unit  Processing  Per Unit After  Produced At Split-Off  Costs Additional Processing  Product A 40,000$10$400,000$15 Product B 150,0004300,0007\begin{array}{rrrrr}&&\text { Sales Value }&\text {Total Additional}&\text { Sales Value }\\&\text { Units } & \text { Per Unit } & \text { Processing } & \text { Per Unit After }\\&\text { Produced} & \text { At Split-Off }& \text { Costs} & \text { Additional Processing }\\\hline\text { Product A } & 40,000 & \$ 10 & \$ 400,000 & \$ 15 \\\text { Product B } & 150,000 & 4 & 300,000 & 7\end{array} The joint cost incurred to produce the two products to the split-off point is $600,000.How much joint cost should be allocated to Product A using the relative sales value at split-off as the allocation method?


A) $600,000
B) $126,316
C) $400,000
D) $240,000

Correct Answer

verifed

verified

In a make-or-buy decision, the original purchase price of equipment that is currently used in the manufacturing process is usually a relevant cost because the equipment can be sold for its salvage value.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is never considered in incremental analysis?


A) Incremental revenue
B) Sunk costs
C) Incremental profit
D) Differential costs

Correct Answer

verifed

verified

Avoidable costs are always relevant.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is quite often not incremental?


A) Direct labor
B) Direct material
C) Variable manufacturing overhead
D) Fixed manufacturing overhead

Correct Answer

verifed

verified

Production of all the joint products should cease if


A) any of the individual joint products sells for less than its allocated cost.
B) the total joint cost is less than the total revenue generated when all of the joint products are sold.
C) any of the joint products have a negative gross margin after the joint costs have been allocated.
D) total revenue from the sale of all the joint products is less than the joint cost.

Correct Answer

verifed

verified

State University is considering hiring an outside company for its grounds maintenance.In this regard, State University has received a bid from Mackin Services.Mackin states that its bid of $410,000 will cover all services and planting materials required to "keep State University's grounds in a condition comparable to prior years." State University's cost for grounds maintenance in the preceding year was $412,000 as follows:  Salary of three full-time gardeners $295,000 Plant materials 80,000 Fertilizer 9,000 Fuel 8,000 Depreciation of other equipment 5,000 Depreciation of tractor and mowers 15,000 Total $412,000\begin{array} { l r } \text { Salary of three full-time gardeners } & \$ 295,000 \\\text { Plant materials } & 80,000 \\\text { Fertilizer } & 9,000 \\\text { Fuel } & 8,000 \\\text { Depreciation of other equipment } & 5,000 \\\text { Depreciation of tractor and mowers } & 15,000 \\\text { Total } & \$ 412,000\end{array} If State University hires Mackin, it will be able to sell its other equipment for $30,000, and the three gardeners will be laid off.What will savings be in the second year?


A) $13,000 additional costs
B) $2,000 savings
C) $7,000 savings
D) $30,000 savings

Correct Answer

verifed

verified

Mel's Diner owns a single restaurant, which has a cantina primarily used to seat patrons while they wait on their tables.The company is considering eliminating the cantina.Segmented contribution income statements are as follows and fixed costs applicable to both segments are allocated on the basis of square footage.  Restaurant  Cantina  Total  Sales $800,000$200,000$1,000,000 Variable costs 475,000160,000635,000 Direct fixed costs 50,00015,00065,000 Allocated fixed costs 212,50037,500250,000 Net income $62,500($12,500) $$50,000\begin{array}{lrrr}&\text { Restaurant }& \text { Cantina } &\text { Total }\\\text { Sales } & \$ 800,000 & \$ 200,000 & \$ 1,000,000 \\\text { Variable costs } & 475,000 & 160,000 & 635,000 \\\text { Direct fixed costs } & 50,000 & 15,000 & 65,000 \\\text { Allocated fixed costs } & 212,500 & 37,500 & 250,000 \\\text { Net income } & \$ 62,500 & (\$ 12,500) & \$ \$ 50,000\end{array} What effect will occur if Mel's Diner eliminates the cantina if there is no effect on restaurant sales?


A) Net income will increase by $12,500.
B) Net income will decrease to $37,500.
C) Net income will decline by $25,000.
D) Net income will be $62,500.

Correct Answer

verifed

verified

Fanatic Footwear has two store locations, midtown and at the beach.During October, the company reported net income of $80,000 on sales of $450,000.Sales in the midtown store were $170,000 and variable costs in the beach store were 40% of sales.The contribution margin in the midtown store was $85,000.If total direct fixed costs are $40,000, how much are total fixed costs for Fanatic Footwear?


A) $93,000
B) $150,000
C) $370,000
D) None of these answer choices are correct.

Correct Answer

verifed

verified

Conviser Tools manufactures a number of products from the same raw material.Joint processing costs total $10,000.Product A could be sold at the cut-off point for $18,000 or it can be further processed at a cost of $9,000 and then sold for $35,000.Conviser should:


A) Further process product A because its incremental revenues will exceed incremental costs by $8,000.
B) Further process product A because its incremental revenues will exceed incremental costs by $26,000.
C) Sell as-is because the incremental loss is $2,000 if processed further.
D) Further process product A because its incremental revenues will exceed incremental costs by $16,000.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is a common input resulting in joint products?


A) Logwood that is made into shelves of different lengths
B) Uncooked pasta, which is made into cooked meals at a restaurant
C) Flour that is made into bread, cookies, and other baked goods
D) A hog that is made into ham, bacon, and other meat products

Correct Answer

verifed

verified

State University is considering hiring an outside company for its grounds maintenance.In this regard, State University has received a bid from Mackin Services.Mackin states that its bid of $410,000 will cover all services and planting materials required to "keep State University's grounds in a condition comparable to prior years." State University's cost for grounds maintenance in the preceding year was $412,000 as follows:  Salary of three full-time gardeners $295,000 Plant materials 80,000 Fertilizer 9,000 Fuel 8,000 Depreciation of other equipment 5,000 Depreciation of tractor and mowers 15,000 Total $412,000\begin{array} { l r } \text { Salary of three full-time gardeners } & \$ 295,000 \\\text { Plant materials } & 80,000 \\\text { Fertilizer } & 9,000 \\\text { Fuel } & 8,000 \\\text { Depreciation of other equipment } & 5,000 \\\text { Depreciation of tractor and mowers } & 15,000 \\\text { Total } & \$ 412,000\end{array} If State University hires Mackin, it will be able to sell its other equipment for $30,000, and the three gardeners will be laid off.What is the first year financial impact of hiring the outside company for its grounds maintenance?


A) $13,000 additional cost
B) $2,000 savings
C) $17,000 savings
D) $30,000 savings

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is most likely relevant in a make-or-buy decision?


A) Unavoidable costs
B) Sunk costs
C) Incremental revenues
D) Opportunity costs

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is a cost that was incurred in the past that will never be incremental?


A) Sunk costs
B) Opportunity costs
C) Avoidable costs
D) Relevant costs

Correct Answer

verifed

verified

Watson Wheels currently makes 6,000 wheels annually that are used in other products it manufactures.Current unit costs for the wheels are as follows:  Direct materials $22.00 Direct labor 16.00 Variable manufacturing overhead 12.00 Fixed manufacturing overhead 15.00 Total $65.00\begin{array} { l r } \text { Direct materials } & \$ 22.00 \\\text { Direct labor } & 16.00 \\\text { Variable manufacturing overhead } & 12.00 \\\text { Fixed manufacturing overhead } & 15.00 \\\text { Total } & \$ 65.00\end{array} The company has an offer from a manufacturer to produce the wheels for $60 per wheel.If the company decides to buy the wheels, the empty warehouse space could be rented for $22,000 annually.In addition, half of the fixed manufacturing overhead costs would be avoided if the company decides to buy the wheels.If the company decides to accept the offer, what is the incremental effect on the company's net income?


A) A savings of $7,000
B) A savings of $37,000
C) A decrease in net income of $15,000
D) An increase in net income of $52,000

Correct Answer

verifed

verified

Hurley Processors processes clay into two joint products, molding foam and craft blocks.When processed, each pound of clay yields 20 units of foam and 80 units of blocks.Foam sells for $2 per unit and blocks sells for $1.50 per unit.The total cost to process a 100-pound batch of clay is $35.If the physical quantities method is used to allocate the joint costs, how much will be allocated to each batch of craft blocks?


A) $1.20
B) $28.00
C) $8.75
D) $120.00

Correct Answer

verifed

verified

Showing 61 - 80 of 116

Related Exams

Show Answer