A) quantity E.
B) price C.
C) price A.
D) price B.
Correct Answer
verified
True/False
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) reduce the demand for resources used in the production of A.
B) increase the demand for complementary product C.
C) increase the demand for substitute product B.
D) reduce the demand for substitute product B.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) $10 and 60 units.
B) $9 and 60 units.
C) $8 and 80 units.
D) $8 and 60 units.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) the demand for iPads increases, this will cause the price to increase.
B) income increases, the quantity of iPads demanded will increase.
C) the price of iPads decreases, the quantity demanded will increase.
D) the price of iPads decreases, the quantity demanded will decrease.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) reduces product supply.
B) increases product supply.
C) reduces product demand.
D) increases product demand.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) achieving productive efficiency but not allocative efficiency.
B) not achieving productive efficiency.
C) achieving both productive and allocative efficiency.
D) engaged in roundabout production.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) increase its supply.
B) increase its price.
C) increase the quantity sold.
D) increase its demand.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) the price of lumber
B) wages for construction workers
C) the price of new houses
D) the interest rates on mortgage loans
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) shift downward toward the horizontal axis.
B) shift to the left.
C) shift to the right.
D) remain unchanged.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) price A.
B) quantity E.
C) price C.
D) price B.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) an increase in the costs of production.
B) the removal of a subsidy on the good or service.
C) the imposition of a sales tax on the good or service.
D) a decrease in the price of an alternative good or service that producers could also produce.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) $10 and 2,000 units.
B) $15 and 1,600 units.
C) $20 and 900 units.
D) $25 and 1,200 units.
Correct Answer
verified
True/False
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) $1.50 per gallon; 28 million gallons
B) $1.50 per gallon; 30 million gallons
C) $28 per gallon; 150 million gallons
D) $1.00 per gallon; 35 million gallons
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) price A.
B) quantity E.
C) price C.
D) price B.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) $60 and 100, respectively.
B) $60 and 200, respectively.
C) $40 and 150, respectively.
D) $20 and 150, respectively.
Correct Answer
verified
Showing 341 - 357 of 357
Related Exams