Filters
Question type

Study Flashcards

Triton Industries reports the following information regarding its production cost: Triton Industries reports the following information regarding its production cost:   a.Compute product cost per unit under variable costing. b.Compute product cost per unit under absorption costing. a.Compute product cost per unit under variable costing. b.Compute product cost per unit under absorption costing.

Correct Answer

verifed

verified

a.$27 DL + $12 DM + $33 VOH = ...

View Answer

Magenta Inc.reports the following information for the current year,which is its first year of operations: Magenta Inc.reports the following information for the current year,which is its first year of operations:   If the company's cost per unit of finished goods using absorption costing is $39.75,what is total variable overhead? A) $925,000 B) $877,500 C) $937,500 D) $865,800 E) $5,437,500 If the company's cost per unit of finished goods using absorption costing is $39.75,what is total variable overhead?


A) $925,000
B) $877,500
C) $937,500
D) $865,800
E) $5,437,500

Correct Answer

verifed

verified

Many companies link manager bonuses to income computed under absorption costing because this is how income is reported to shareholders.

Correct Answer

verifed

verified

Under variable costing,the product unit cost consists of ________,direct materials,and variable overhead.

Correct Answer

verifed

verified

During its first year of operations,the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials,$5 per unit,Direct labor,$3 per unit,Variable overhead,$4 per unit,and Fixed overhead,$250,000.The company produced 25,000 units,and sold 20,000 units,leaving 5,000 units in inventory at year-end.What is the value of ending inventory under variable costing?


A) $60,000
B) $110,000
C) $50,000
D) $250,000
E) $310,000

Correct Answer

verifed

verified

Sea Company reports the following information regarding its production costs: Sea Company reports the following information regarding its production costs:  Compute the product cost per unit under absorption costing. A) $28.00 B) $82.50 C) $80.00 D) $63.00 E) $35.00Compute the product cost per unit under absorption costing.


A) $28.00
B) $82.50
C) $80.00
D) $63.00
E) $35.00

Correct Answer

verifed

verified

A company reports the following information for its first year of operations: A company reports the following information for its first year of operations:   If the company's cost per unit of finished goods using absorption costing is $27,how many units were produced? A) 4,000 units. B) 3,600 units. C) 1,846 units. D) 2,667 units. E) 2,000 units. If the company's cost per unit of finished goods using absorption costing is $27,how many units were produced?


A) 4,000 units.
B) 3,600 units.
C) 1,846 units.
D) 2,667 units.
E) 2,000 units.

Correct Answer

verifed

verified

Given Advanced Company's data,compute cost per unit of finished goods under variable costing.


A) $20.00
B) $25.00
C) $21.88
D) $23.00
E) $28.50

Correct Answer

verifed

verified

Blackbird,Incorporated reports the following information regarding its production cost: Blackbird,Incorporated reports the following information regarding its production cost:    a.Compute production cost per unit under variable costing. b.Compute production cost per unit under absorption costing. a.Compute production cost per unit under variable costing. b.Compute production cost per unit under absorption costing.

Correct Answer

verifed

verified

a.$13 DL + $17 DM + $200 VOH =...

View Answer

Income under absorption costing will always be different than income under variable costing.

Correct Answer

verifed

verified

Cost information from both absorption costing and variable costing can aid managers in pricing.

Correct Answer

verifed

verified

Absorption costing is usually used for internal management purposes,and variable costing is usually used for external reporting purposes.

Correct Answer

verifed

verified

Using absorption costing,which of the following manufacturing costs are assigned to products?


A) Direct materials and direct labor.
B) Direct labor and variable manufacturing overhead.
C) Fixed manufacturing overhead,direct materials,and direct labor.
D) Variable manufacturing overhead,direct materials,and direct labor.
E) Variable manufacturing overhead,direct materials,direct labor,and fixed manufacturing overhead.

Correct Answer

verifed

verified

Hayes Inc.provided the following information for the current year: Hayes Inc.provided the following information for the current year:   -What is the unit product cost for the year using absorption costing? A) $98 B) $66 C) $74 D) $96 E) $95 -What is the unit product cost for the year using absorption costing?


A) $98
B) $66
C) $74
D) $96
E) $95

Correct Answer

verifed

verified

What costs are treated as product costs under the absorption costing method?

Correct Answer

verifed

verified

Under absorption costing,direc...

View Answer

Identify the treatment of each of the following costs under variable costing and absorption costing: Identify the treatment of each of the following costs under variable costing and absorption costing:

Correct Answer

verifed

verified

Chilly Chips,Inc.,a producer of ice cream,began operations this year.During this year,the company produced 160,000 cartons of ice cream and sold 145,000.At year-end,the company reported the following income statement using absorption costing: Chilly Chips,Inc.,a producer of ice cream,began operations this year.During this year,the company produced 160,000 cartons of ice cream and sold 145,000.At year-end,the company reported the following income statement using absorption costing:    Production costs per carton total $3.50,which consists of $2.30 in variable production costs and $1.20 in fixed production costs (based on the 160,000 units produced).Sixty percent of total selling and administrative expenses are variable.Compute net income under variable costing. Production costs per carton total $3.50,which consists of $2.30 in variable production costs and $1.20 in fixed production costs (based on the 160,000 units produced).Sixty percent of total selling and administrative expenses are variable.Compute net income under variable costing.

Correct Answer

verifed

verified

Income under absorption costing = Income...

View Answer

________ is a costing method that includes all manufacturing costs in unit product costs.

Correct Answer

verifed

verified

What is Red and White's net income under absorption costing if 980 units are sold and selling and administrative expenses are $12,000?


A) $(1,380)
B) $(2,000)
C) $2,700
D) $6,620
E) $10,620

Correct Answer

verifed

verified

________ is equal to Sales minus Variable manufacturing costs.

Correct Answer

verifed

verified

Manufactur...

View Answer

Showing 181 - 200 of 202

Related Exams

Show Answer