Filters
Question type

Beckett, Inc. reports the following cost information for March:  Cost of Goods Manufactured $75,000 Manufacturing Overhead 19,000 Finished Goods Inventory, March 1 5000 Finished Goods Inventory, March 31 2000 Work-in-Process Inventory, March 1 9980 Work-in-Process Inventory, March 31 1160 Direct Materials Used 25,400\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Cost of Goods Manufactured } & \$ 75,000 \\\hline \text { Manufacturing Overhead } & 19,000 \\\hline \text { Finished Goods Inventory, March 1 } & 5000 \\\hline \text { Finished Goods Inventory, March 31 } & 2000 \\\hline \text { Work-in-Process Inventory, March 1 } & 9980 \\\hline \text { Work-in-Process Inventory, March 31 } & 1160 \\\hline \text { Direct Materials Used } & 25,400 \\\hline\end{array} What is the amount of direct labor incurred by Beckett, Inc. in March?


A) $66,180
B) $6400
C) $75,000
D) $21,780

Correct Answer

verifed

verified

Garrett Corporation provided the following information for the year:  Beginning Balance - Work-in-Process Inventory $27,000 Ending Balance - Work-in-Process Inventory 56,000 Beginning Balance - Direct Materials 83,000 Ending Balance - Direct Materials 60,000 Purchases - Direct Materials 360,000 Direct Labor 471,000 Indirect Labor 18,000 Depreciation on Factory Plant and Equipment 25,000 Plant Utilities and Insurance 271,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Beginning Balance - Work-in-Process Inventory } & \$ 27,000 \\\hline \text { Ending Balance - Work-in-Process Inventory } & 56,000 \\\hline \text { Beginning Balance - Direct Materials } & 83,000 \\\hline \text { Ending Balance - Direct Materials } & 60,000 \\\hline \text { Purchases - Direct Materials } & 360,000 \\\hline \text { Direct Labor } & 471,000 \\\hline \text { Indirect Labor } & 18,000 \\\hline \text { Depreciation on Factory Plant and Equipment } & 25,000 \\\hline \text { Plant Utilities and Insurance } & 271,000 \\\hline\end{array} What was the amount of direct materials used in production during the year?


A) $66,000
B) $360,000
C) $383,000
D) $831,000

Correct Answer

verifed

verified

The wages of factory janitors are considered to be direct labor costs because they are directly related to the manufacturing process.

Correct Answer

verifed

verified

Service companies sell their time, skills, and knowledge.

Correct Answer

verifed

verified

________ is a philosophy of continuous improvement of products and processes.


A) Just-in-Time (JIT) Management
B) Enterprise Resource Planning (ERP)
C) Supply Chain Management (SCM)
D) Total Quality Management (TQM)

Correct Answer

verifed

verified

Nurix, Inc. is a business consulting firm. During the month of February, Nurix earned $55,600 of revenues by providing services to 47 clients. Operating costs for February were $8500 and non-operating costs were $6000. What is the unit cost per service? (Round your answer to the nearest cent.)


A) $127.66
B) $180.85
C) $1182.98
D) $308.51

Correct Answer

verifed

verified

Classify each cost of a furniture manufacturer as either a product cost (PR) or a period cost (PE).  Cost  PR or PE  Vice president of marketing’s salary  Delivery expense  Wood used to make dining tables  Depreciation on office equipment  Production supervisor’s salary  Factory insurance  Corporate office rent \begin{array} { | l | l | } \hline{ \text { Cost } } & \text { PR or PE } \\\hline \text { Vice president of marketing's salary } & \\\hline \text { Delivery expense } & \\\hline \text { Wood used to make dining tables } & \\\hline \text { Depreciation on office equipment } & \\\hline \text { Production supervisor's salary } & \\\hline \text { Factory insurance } & \\\hline \text { Corporate office rent } & \\\hline\end{array}

Correct Answer

verifed

verified

\[\begin{array} { | l | c | }
\hline{ \...

View Answer

Which of the following is the primary focus of financial accounting?


A) providing information that managers need to make operational decisions
B) providing summarized information on operational results to investors and creditors
C) providing information to managers to assist in planning, directing and controlling operations
D) providing highly detailed information on product lines, regions, and divisions

Correct Answer

verifed

verified

Define period cost. Give three examples of period costs of a merchandising company.

Correct Answer

verifed

verified

Period cost is an operating cost that is...

View Answer

Total manufacturing costs to account for during the year minus the ending Work-in-Process Inventory equals the cost of goods manufactured.

Correct Answer

verifed

verified

Belstone, Inc. is a merchandiser of stone ornaments. It sold 15,000 units during the year. The company has provided the following information:  Sales Revenue $525,000 Purchases (excluding Freight In)  347,000 Selling and Administrative Expenses 36,500 Freight In 15,500 Beginning Merchandise Inventory 42,000 Ending Merchandise Inventory 55,500\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Sales Revenue } & \$ 525,000 \\\hline \text { Purchases (excluding Freight In) } & 347,000 \\\hline \text { Selling and Administrative Expenses } & 36,500 \\\hline \text { Freight In } & 15,500 \\\hline \text { Beginning Merchandise Inventory } & 42,000 \\\hline \text { Ending Merchandise Inventory } & 55,500 \\\hline\end{array} How much is the gross profit for the year?


A) $212,500
B) $349,000
C) $176,000
D) $178,000

Correct Answer

verifed

verified

Manufacturing companies produce their own products, but merchandising companies do not.

Correct Answer

verifed

verified

Silver Crafts, Inc. purchases and sells bracelets. The following information summarizes the company's operating activities for the year:  Selling and Administrative Expenses $5300 Purchases 157,000 Sales Revenue 785,000 Merchandise Inventory, January 1 2350 Merchandise Inventory, December 31 38,350\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Selling and Administrative Expenses } & \$ 5300 \\\hline \text { Purchases } & 157,000 \\\hline \text { Sales Revenue } & 785,000 \\\hline \text { Merchandise Inventory, January 1 } & 2350 \\\hline \text { Merchandise Inventory, December 31 } & 38,350 \\\hline\end{array} If the company sold 7900 units of bracelets during the year, how much is the cost for one bracelet? (Round your answer to the nearest cent.)


A) $19.87
B) $15.32
C) $20.17
D) $5.15

Correct Answer

verifed

verified

Companies that provide healthcare, communication, banking and other benefits to society are called ________.


A) service companies
B) societal organizations
C) merchandising companies
D) consumer organizations

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following describes the cost of goods manufactured?


A) the cost of the goods that were sold during the period
B) the total cost of all goods that were completed, or partially completed during the period
C) the cost of those goods that were completed during the period
D) the total costs in inventory at the end of the period

Correct Answer

verifed

verified

Identify each cost as a period cost or a product cost. -Materials used in making products


A) Period cost
B) Product cost

Correct Answer

verifed

verified

The following information was obtained from Moreau Manufacturing, Inc.:  Advertising Costs $9900 Indirect Labor 53,000 CEO’s Salary 620,000 Direct Labor 40,000 Indirect Materials Used 7500 Direct Materials Used 65,000 Factory Utilities 760 Factory Janitorial Costs 1200 Manufacturing Equipment Depreciation 3100 Delivery Vehicle Depreciation 1000 Administrative Wages and Salaries 24,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Advertising Costs } & \$ 9900 \\\hline \text { Indirect Labor } & 53,000 \\\hline \text { CEO's Salary } & 620,000 \\\hline \text { Direct Labor } & 40,000 \\\hline \text { Indirect Materials Used } & 7500 \\\hline \text { Direct Materials Used } & 65,000 \\\hline \text { Factory Utilities } & 760 \\\hline \text { Factory Janitorial Costs } & 1200 \\\hline \text { Manufacturing Equipment Depreciation } & 3100 \\\hline \text { Delivery Vehicle Depreciation } & 1000 \\\hline \text { Administrative Wages and Salaries } & 24,000 \\\hline\end{array} Calculate Moreau Manufacturing's total product costs.


A) $170,560
B) $654,900
C) $105,000
D) $165,500

Correct Answer

verifed

verified

Manufacturing overhead includes indirect manufacturing costs, such as insurance and depreciation on the factory building.

Correct Answer

verifed

verified

Vermont State, Inc. used $153,000 of direct materials and incurred $63,000 of direct labor costs during the year. Indirect labor amounted to $270,000, while indirect materials used totaled $53,000. Other operating costs pertaining to the factory included utilities of $135,500; maintenance of $70,260; repairs of $53,400; depreciation of $133,000; and property taxes of $74,640. There was no beginning or ending finished goods inventory, but Work-in-Process inventory began the year with a $5000 balance and ended the year with a $7400 balance. How much is the cost of goods manufactured?


A) $12,400
B) $1,003,400
C) $1,010,800
D) $1,005,800

Correct Answer

verifed

verified

A manufacturer produced 7,500 total units. The cost of goods manufactured is $88,000 and the cost of goods sold is $71,000. The unit product cost is $9.47.

Correct Answer

verifed

verified

Showing 41 - 60 of 245

Related Exams

Show Answer