Asked by

Alley Rudder
on Oct 11, 2024

verifed

Verified

If 4,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to:

A) $16.75
B) $12.85
C) $11.90
D) $14.70

Variable Cost

Rephrased: Expenses that vary with production output or business activity levels.

Units

A basic measure of the quantity of a product or service produced or sold.

Sold

The completion of a transaction where goods or services are exchanged for money.

  • Estimate the complete and per item charges at diverse production volumes.
verifed

Verified Answer

YB
Yesenia BenavidesOct 12, 2024
Final Answer:
Get Full Answer